UYARI

UYARI
Türk Ceza Kanununun 226. maddesi uyarınca 18 yaşından küçüklerin bu siteyi gezmeleri Yasaktır. 18 yaşından küçük iseniz derhal siteyi terkedin 18 yaşından küçük olan kişilerin bu siteye girmesini önlemek için, internet ortamında veya bilgisayar satış mağazalarında satışı gerçekleşen “AİLE KORUMA PROGRAMI” satın alabilir ve bilgisayarınıza bu programı kurarak, sitemize girişi engelleyebilirsiniz.

Genital hijyen


Genital hijyen


Genital hijyen nasıl sağlanmalı?

Pudra.com yazarı Op. Dr. Gökçen Erdoğan, kadınların özgüveni, kişisel sağlığı ve sağlıklı bir cinsel hayat sürdürebilmeleri için önemli olan genital bölge hijyeninin nasıl sağlanması gerektiğini açıklıyor."Genital hijyen, hem kadınların özgüveni, kişisel sağlığı, hem de sağlıklı bir cinsel hayat sürdürebilmeleri için önemlidir" diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökçen Erdoğan, genital bölge tamizliği konusund Pudra.com okuyucularına şu açıklamalarda bulunuyor:

"Kadın genital sistemi, cinsel ilişki sırasında alınan mikroplarla sürekli 'savaş' halindedir. İç bölge onlar için vazgeçilmez bir yatak vazifesindedir. Fırsat buldukları takdirde ne yapıp ne edip oraya ulaşmak ve bu savaşı kazanmak isterler. Bunun yanında genital organların, kalın bağırsakla yakın komşulukta olmasından dolayı buradaki mikroplar için vajinadan (hazne) direkt bir giriş kapısı oluşur.

Aslında sadece bulundukları yerde oldukları, yer değişikliği yapmadıkları takdirde saygımız sonsuz olan mikroplar, direnç düşüklüğünde, temizliğe dikkat edilmediğinde ve aşağıda saydığım bazı durumlarda bizim alanımızda iltihap yapabilirler.

Genital sistemin idrar yolu ile yakın komşuluğu nedeniyle idrar borusu yoluyla idrar torbasına ve vajinaya da direkt bir geçiş sağlanabilir.

Her ay gerçekleşen adet kanaması döneminde, vücuttaki bazı değişikliklere bağlı olarak mikropların çoğalmasına uygun bir ortam oluşur ve bu nedenle kadınlarda enfeksiyonlar en sık adet döneminde ortaya çıkar.

Genital hijyen kuralları hakkında bilgi sahibi olmanız, hem genital sistem, hem de idrar yolu enfeksiyonlarından korunmanız açısından son derece önemlidir. Sağlıklı bir yaşam ve genital –cinsel hijyen için dikkat edilecek ve önlem alınacak bazı noktaları anlatmak isterim.

Her daim olduğu gibi buradaki hijyende de en önemli faktör direnç, yani bağışıklık sistemidir. Elinizden geldiğince vücudunuzu dinç, dinamik ve sağlıklı tutmak zorundasınız. Bunu yaparken de en önemlisi, stresten uzak, dingin bir hayattır ki ne derece yapabiliyoruz şüpheli.

ÖNDEN ARKAYA TEMİZLİK
Bizim için en önemlisidir. Tuvalet sonrası yapılan taharetlenme ya da temizlik, mutlaka önden arkaya yani vajinadan (hazne) makata doğru olmalıdır. Arkadan öne doğru yapılan temizlik sırasında makat çevresinde bulunan mikroplar hazneye doğru taşınabilir ve bu mikroplar makatta bir sorun yapmazken vajinada iltihaba neden olabilir.

VAJİNAL DUŞ YAPMAYIN
Biliyoruz temizlik çok önemli, ama bilinenin aksine vajina içini basınçlı su ile yıkamak doğru bir davranış değildir. Bu şekilde bir uygulama, vajina içerisinde bulunan mikropları ortadan kaldırır. Bu sayede o bölgenin asit-baz dengesini değiştirir, bu denge son derece hassas olup, ufak oynamalar bile bazı mikropların artmasına, gereğinden fazla çoğalmasına ve iltihap yaratmasına sebep olabilir. Haznede var olan iltihabın rahim içi ve tüplere doğru ilerlemesine neden olur ki, bazen böyle durumda kadınları hastaneye dahi yatırabiliyoruz.

O BÖLGENİN KURU TUTULMASI ÖNEMLİ
Genital bölgenin nemli kalması, başta mantar olmak üzere çeşitli iltihapların oluşmasına zemin hazırlar. Cinsel bölgenin temizliğinde özellikle bu amaçla üretilmiş belirsiz ürünler tercih edilmemelidir. Vajina yalnız uygun bir şekilde su ile yıkanmalı, sonra temiz bir peçete ile kurulanmalıdır. Bu bölgenin en güzel ve başarılı temizliği su ile olur, bunu unutmayın!

DAR GİYSİLERDEN KAÇINILMALIDIR
Taytlar, dar pantolonlar, sıkı kumaşlar özellikle kadınların şık olmak için tercih ettiği kıyafetlerdir. Tamam kabul ediyoruz, ama bu tür giysiler genital hijyen açısından sakıncalıdır. Uzun süre dar bir kıyafetin giyilmesi genital bölgedeki nem oranının artmasına dolayısıyla yaş olmasına, haznenin asit-baz dengesinin bozulmasına neden olacağı için tercih edilmemeli ya da kısa süreli tercih edilmelidir.

İÇ ÇAMAŞIRLAR PAMUKLU TERCİH EDİLMEDİR
Biliyorum güzel ve seksi çamaşırlar hep sentetik ve böyle iç çamaşırları da kadın iç giyiminin vazgeçilmezlerinden. Ama bu tür iç çamaşırları hava dolaşımını engellediğinden ve nemi emmediklerinden, vajinal iltihap ya da mantara zemin hazırlar. İç giyim ürünlerinden özellikle külotunuzun ağ kısmı mümkün olduğunca ütülenmelidir.

Genital bölge kuru ve temiz tutulmalı, iç çamaşırları günlük değiştirilmelidir. Mümkünse de penye ve ağ kısmı ütülenebilen bir çamaşır tercih edilmelidir.

TAHRİŞ EDİCİ KİMYASAL MADDELERDEN UZAK DURULMALIDIR
Günlük pedler, renkli tuvalet kağıtları, parfümler, kokulu kişisel hijyen ürünleri, bazı likit ve sabunlar, genital bölgenin düşmanlarıdır. Bu ürünler mümkün olduğunca kullanılmamalıdır. Kullanıldığı takdirde genital mantarlara zemin hazırlanır. Yine de vazgeçmem diyorsanız sizi takip eden hekiminiz, bu ürünlerden hangisini kullanabileceğinizi sizi değerlendirdikten sonra söyleyebilir.

ŞÜPHELİ İLİŞKİDE MUTLAKA PREZERVATİF KULLANILMALIDIR
Vajinal enfeksiyonların büyük bir kısmı, cinsel ilişki sırasında bulaşır. Bu hastalıklardan korunmanın tek ve en etkili yolu prezervatiftir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından risk altında olan biriyle cinsel ilişkiye girdiğinizde partnerinizden prezervatif kullanmasını istemelisiniz. Tercih edin, söylemek mi, yoksa hasta olmak mı? Eğer bunu yaptıramıyorsanız kadın prezervatifi kullanabilirsiniz.

GENİTAL BÖLGENİN TEMİZLİĞİ
Ağda ve jilet, genital kılların giderilmesinde ülkemizde en çok tercih edilen yöntemlerdir. Fakat bu iki yöntem bazen kıl köklerinin iltihabına zemin hazırlayabilir, genital bölgenin daha kolay tahriş olmasına neden olur. Bu yüzden en hijyenik ve en tecrübeli ellerde yapılması tercihimizdir.

Genital bölge için makas kullanmak özellikle genital bölgeleri hassas, enfeksiyona ve tahrişe duyarlı kadınlarda daha sağlıklı bir yöntem olabilir, fakat ülkemizde çok tercih edilmez.

Bir diğer yöntem ise aslında kökten çözüm, epilasyondur. Eğer hekiminiz sizin için uygun görüyorsa yaptırın. Kullanılan lazer, sadece kıl ve kıl köküne işler; yani cilt ve cilt altına kadar ilerler. Daha içlere girip sizin organlarınıza zarar veremez. Son bilimsel veriler bu şekildedir. O nedenle eğer fırsatınız varsa tercih edebilirsiniz.

YETERLİ KAYGANLIK OLUŞMADAN CİNSEL İLİŞKİYE BAŞLANMAMALIDIR
Cinsel ilişki sırasında yeterli kayganlığın oluşmaması tahrişe neden olabilir. Tahriş eşittir iltihap. Bu yüzden tahrişi önlemek için doktor tavsiyesi ile kayganlaştırıcı jeller kullanabilirsiniz. Bu jeller özellikle ilişkiden 10 dakika önce kullanılır ve çok etkili olabilir.

İDRAR YAPMA İHTİYACI ERTELENMEMELİDİR
İdrar torbasında bulunan yerel mikroplar, idrar ihtiyacı ertelendiğinde iltihaba zemin hazırlar. İdrar yapılması bakterilerin idrarla birlikte vücuttan atılmasını sağlar. Cinsel ilişki sonrasında da idrar yapma ihtiyacı duyulursa ertelenmemelidir ki o bölgedeki mikroplar o bilgeye ya da genital bölgeye yerleşip orada konuşlanmasın ve iltihap yapmasın.

ADET DÖNEMİ VE GENİTAL BÖLGE TEMİZLİĞİNE DİKKAT EDİLMELİDİR
Adet dönemlerinde kadınlara, rahat davranmaları ya da hareket serbestliği sağlaması için kullanılan vajinal tamponların kullanımında, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, tamponun iltihaplanmamasıdır. Bu yüzden gün içerisinde sık aralıklarla değiştirilmelidir. Vajinal tamponun kanla teması sırasında mikroplar hızla çoğalmaya başlar. Vajinal tamponların sık aralıklarla değiştirilmesi mikropların üremesine engel olur.

Tamponun uzun süre vajina içerisinde kalması iltihabın yanı sıra hastaneye yatacak ve hayatı tehdit edebilecek kadar önemli olan bir duruma zemin hazırlayabilir. Bu yüzden kullanılması gerekiyorsa çok dikkat edilerek uygulanmasını ve sık değiştirilmesini tercih ederiz.

Yumurtalık, rahim gibi iç kadınlık organları en sık adet kanaması döneminde iltihaplanır, bu açıdan risk altında olan kadınlar (daha önceden geçirilmiş iltihap, çok eşli evlilik veya eşin çok eşli olması) adet dönemlerinde cinsel ilişkiden kaçınmalıdır.

TUVALETTE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
Klozet kapağının üzerine serilen tek kullanımlık kağıtlardan yararlanmalısınız.
Tuvaletlerde karşılaşılan diğer bir sorun da tuvaletin içindeki kirli suyun sıçrayarak genital bölgeye temas etmesidir. Bunu önlemek için kirli suyun üzerini tuvalet kağıdıyla kaplayabilirsiniz ya da oturmadan mutlaka sifonu çekebilirsiniz.
Her kadın düzenli olarak jinekolojik muayeneden geçmeli, belirti ve bulgulara duyarlı olmalıdır. Hiçbir sorun olmasa dahi yıllık olarak jinekolojik muayene yaptırılmalıdır. Sizin için çok sıradan olan bir şikayet, biz hekimler için çok önemli ve dönüşü olmayan hastalık göstergesi olabilir, bu yüzden her daim erken tanı hayat kurtarır."

Op. Dr. Gökçen Erdoğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı 
 
Kaynak:
 
*************************************************
 
Kadın için genital bölge temizliği kuralları
Kadın genital sistemi cinsel ilişkiyle içeri giren bakterilerle sürekli "savaş" halindedir. Bunun yanında genital organların kalın bağırsakla yakın komşulukta olması buradaki bakterilere de vajinadan direkt bir giriş kapısı oluşturur.
Genital sistemin idrar yolu ile yakın komşuluğu bölgede uretra (idrar borusu) yoluyla mesaneye direkt bir geçiş sağlar.
Kadın Anatomisi:
Normal şartlarda vajinanın mükemmel savunma mekanizması ve uretradan mesaneye geçişi zorlaştıran kapak mekanizması sayesinde bakterilerin genital bölgede ve idrar yollarında enfeksiyon yapması engellenir.
Her ay gerçekleşen adet kanaması içerdiği proteinler nedeniyle bakterilerin çoğalması için çok uygun bir ortam oluşturur ve bu nedenle kadınlarda enfeksiyonlar en sık adet döneminde ortaya çıkar.
Genital hijyen kuralları hakkında bilgi sahibi olmanız hem genital sistem hem de idrar yolu enfeksiyonlarından korunmanız açısından son derece önemlidir.
Vajinanın Dostu: Laktobasiller
Vajinanın diğer organlara göre en önemli farklılıklarından biri bölgenin zararlı bakterilere karşı savunmasında bizzat bakterilerin görev almasıdır. Laktobasil adı verilen ve asit ortamda üreme özelliği olan bakteriler vajinanın içinde enfeksiyon yapabilecek diğer bakterilerin çoğalmasına engel olurlar. Bu amaca yönelik olarak vajina duvarında yer alan hücreler içerisinde östrojen hormonu sayesinde depolanan glikojen (glikojen glikoz adlı şekerin depo şeklidir) önce şekere sonra laktik asit adı verilen bir asit maddeye dönüşür. Bu asit madde vajinanın asit ortamının devamını ve laktobasillerin çoğalmasını sağlar.
Herhangi bir nedenle laktobasiller azaldığında (enfeksiyon yapıcı bakterilerin vajinayı işgal etmesi ve laktobasillere üstün gelmesi) vajinanın asit ortamı bozulur ve vajinada enfeksiyon kolaylaşır.
Herhangi bir nedenle vajinanın asit ortamı azaldığında (vajinaya uygun olmayan kimyasal maddelerin girmesi, östrojen üretiminin azalması nedeniyle glikojen depolarının azalması) laktobasiller azalır ve vajinada enfeksiyon kolaylaşır.
Genital hijyeni korumaya yönelik önerilerin bir çoğu vajinada laktobasil-asit ortam ikilisinin korunmasına yöneliktir. Genital hijyen kurallarını ezberlemek yerine bu ikiliyi aklınıza getirirseniz genital hijyen olgusunu çözmeniz kolaylaşacaktır.
Genital Hijyeni Korumanın 10 Altın Kuralı
KURAL 1
Doktorunuz aksini önermedikçe vajinanın içini yıkamaya yönelik üretilen hijyen ürünlerini kullanmamalısınız.
Vajina kendini sürekli yenileyen bir organdır. Bu nedenle vajinanın içine bu maddelerin sokularak "temizlik" yapılmaya çalışılması anlamsızdır ve vajinanın laktobasil/asit ortamının zarar görmesine neden olabilir. Bu ürünlerle dış genital bölgenizi temizlemenizde bir sakınca yoktur.
Genital bölgenin gereğinden fazla yıkanarak hijyen sağlanmaya çalışılması vajinanın laktobasil/asit ortamının zarar görmesine katkıda bulunabilir.
KURAL 2
Tuvalet sonrası temizlikte temizliğin önden arkaya (vajinadan anüse doğru yapılması) çok önemlidir.
Temizliği anüsten vajinaya doğru yaptığınızda dışkıdaki kalınbağırsak bakterileri vajinaya ve buradan da idrar borusu yoluyla mesaneye bulaşabilir.
KURAL 3
Genital Bölgenin Kuru Kalması Önemlidir.
Mantar ve diğer bakterilerin nemli ve sıcak ortamlarda daha kolay üremesi nedeniyle genital bölgenin kuru kalması önemlidir. İç çamaşırınızı günlük değiştirmek, naylon yerine pamuklu iç çamaşırları tercih etmek, dar pantolon, çorap ve iç çamaşırı kullanmamakla bunu sağlayabilirsiniz.
KURAL 4
İlişki sonrasında ve diğer tüm zamanlarda idrar yapma ihtiyacı ortaya çıktığında ertelenmemelidir.
İdrar ihtiyacı ertelendiğinde mesanedeki bakteriler enfeksiyon yapmak için "zaman" bulurlar. Halbuki idrar yapılması bakterilerin idrarla birlikte vücuttan atılmasını sağlar.
KURAL 5
Tam hazır olunmadan (yeterli kayganlık oluşmadan) ilişkiye başlanmamalıdır.
Bu önlem mekanik tahrişe meydan vermemek açısından çok önemlidir. Gerekirse doktor önerisine göre kayganlaştırıcı ilaçlar kullanabilirsiniz.

Kaynak:

************

Kadın için genital bölge temizliği kuralları
KURAL 6
Adet Kanaması Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler:
Adet kanaması döneminde olan kadına iş yaşamında, sosyal aktivitelerinde hareket serbestliği sağlaması, denize girebilme imkanı vermesi için üretilen vajinal tamponların kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tamponun sık aralıklarla yenisiyle değiştirilmesinin ihmal edilmemesidir. Vajinal tamponu yerleştirdiğiniz andan itibaren kanla temas sonrasında bakteriler hızla çoğalmaya başlar.
Vajinal tamponlar uygun kullanıldıklarında vajinanın doğal ortamını bozmazlar. Ancak uzun süre vajina içinde kaldığında bu tamponlar vajinit sorununun gelişimi bir yana, hayatı tehdit eden enfeksiyonlara bile neden olabilirler.

Adet kanaması döneminde cinsel ilişkiyi yasaklamak için yeterli tıbbi neden olmamakla beraber, kendinizi bu dönemde yeterince rahat hissetmiyorsanız eşinize bu durumu iletmeli ve kanamalı dönemlerde ilişkiyi ertelemelisiniz.
Üst genital sistemi enfeksiyonlarının en sık adet kanaması döneminde gerçekleştiği düşünüldüğünden bu açıdan risk altında olan kadınlar (daha önceden geçirilmiş enfeksiyon, çok eşli yaşam veya eşin çok eşli yaşam sürmesi gibi) bu dönemde ilişkide bulunmaktan kaçınmalıdırlar.
KURAL 7
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH) açısından risk altında olan biriyle cinsel ilişkiye girdiğinizde eşinizin prezervatif kullanmasını istemek sizin en doğal hakkınızdır.
Bunu sağlayamayacağınızı düşündüğünüzde kadın prezervatifinden faydalanabilirsiniz
Unutmayın: Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH) erkekten kadına daha kolay bulaşırlar.

KURAL 8
Genital Temizlikte Dikkat Edilmesi Gerekenler:
Ağda ve jilet genital kılların giderilmesinde oldukça etkilidir. Lakin bu iki yöntem kıl köklerinin enfeksiyonunu kolaylaştırır ve genital bölgenin daha kolay tahriş olmasına neden olur. Genital bölge için geliştirilmiş aletlerden faydalanmak veya makas kullanmak özellikle genital bölgeleri enfeksiyona ve tahrişe duyarlı kadınlarda daha iyi bir seçenek olabilir.
KURAL 9
Tuvalette Alınması Gereken Önlemler:
Klozet kapağının üzerine serilen tek kullanımlık kağıtlar ülkemizde de giderek yaygınlaşmakta ve hatta büyük marketlerde bu kağıtlar herkesin cebinde taşıması için uygun bir şekilde paketlenmiş olarak satılmaktadır. Bu kağıtları mutlaka kullanmalısınız.
Tuvaletlerde diğer bir sorun da tuvaletin içindeki kirli suyun sıçrayarak genital bölgeye değmesidir. Bunu önlemek için kirli suyun üzerini tuvalet kağıdıyla kaplayabilirsiniz. Bunu yapmak mümkün olmadığında dezenfektan madde içeren "mavi su verici tabletlerden" faydalanabilirsiniz.
KURAL 10
Her Kadın Düzenli Olarak Jinekolojik Muayeneden Geçmeli Ve Belirti Ve Bulgulara Duyarlı Olmalıdır.
Kadınlar hiçbir sorunları olmasa dahi yıllık jinekolojik muayene için başvurmalıdırlar. Bu, belirti vermeyen veya geç belirti veren hastalıkların tanı ve tedavisi açısından çok önemlidir.
Kaynak:
  
*************************************************
 
 
 
Kaynak:
 
 
*************************************************
 
 
 
Kaynak:
 
 
*************************************************


 
 
 
Kaynak:
 
 
*************************************************


 
 
 
Kaynak:
 
 
*************************************************

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder