UYARI

UYARI
Türk Ceza Kanununun 226. maddesi uyarınca 18 yaşından küçüklerin bu siteyi gezmeleri Yasaktır. 18 yaşından küçük iseniz derhal siteyi terkedin 18 yaşından küçük olan kişilerin bu siteye girmesini önlemek için, internet ortamında veya bilgisayar satış mağazalarında satışı gerçekleşen “AİLE KORUMA PROGRAMI” satın alabilir ve bilgisayarınıza bu programı kurarak, sitemize girişi engelleyebilirsiniz.

SPERM NEDİR ?

SPERM NEDİR 
 
 


Sperm Nedir ?
 
Sperm erkek üreme hücresidir, sperm hücresi erkeklerde testislerde oluşur ve üretimi ergenlik döneminde başlar. Cinsel ilişki esnasında erkekten meni ile ejaküle edilen sperm sayısı ortalama 100-200 milyondur. Ancak yumurtayı tek bir sperm dölleyebilir.
 
Sperm hücresi kafa, gövde ve kuyruk olmak üzere üç bölüme ayrılmaktadır. Kafa kısmında erkeğin kalıtım özelliklerini taşıyan 23 adet kromozom vardır. X ve Y kromozomu olarak ikiye ayrılır. Cinsiyeti bu kromozomlardan biri belirler X kromozomu kız çocuğunu, Y kromozomu erkek çocuğunu belirler. Kafadan sonra gelen gövde kısmı, spermin güçlü hareket yeteneği için enerji sağlar. Hareketin oluşması ise en arkadaki kamçı şeklindeki kuyruk sayesinde olur. Bu kuyruğun güçlü darbeleriyle erkek tohum hücresi olumlu koşullar altında dakikada 3 mm kadar hızla ilerleyebilir.

Kaynak:
http://www.spermtesti.com.tr
****************************************
 
Sperm Nedir?
Sperm Sayısı,Meni Ve Sperm Tahlili

 
Sperm Nedir? Meni Neye Denir?

Sperm hücresi diğer adı ile spermatozoon erkek üreme hücresidir.Sperm hücresi erkekete testislerde oluşur ve üretimi ergenlik döneminde başlar. Spermin baş kısmında döllenme sırasında yumurtaya aktaracağı kalıtsal bilgi yani DNA taşır. Sperm hücresisini kuyruğu vardır ve spem hareketlidir. Cinsel ilişki sırasında  erkeketen meni ile ejeküle edilen  sperm sayısı  ortalama  300 milyon dur. Ancak yumurtaya ulaşarak  yumurtayı sadece yalnızca tek bir sperm dölleyebilir. Bir sperm bir yumurta hücresine ulaştığında, yumurtaya girmek için kuyruğunu dışarıda bırakıp, sperm baş kısmı ile yumurta zarından geçerek kalıtsal bilgileri DNA yı yumurtaya ulaştırmış olur. Spermler yoğun kıvamda bir sıvının içinde bulunurlar. Bu sıvının ismi meni ya da diğer adı ile de  ersuyu denir. Meni kendine has kokusu olan ve spermi içerisinde taşıyan bir sıvıdır ve cinsel ilişki ile erkekten ejeküle edilen, dışarı boşalan bu sıvı yine “meni” dir. Bu meni nin rengi yanlış ifade olarak halk arasında sperm rengi olarak da ifade edilmektedir. Meni nin ilk kısmı çinko, yağlı bileşikler, amino asitler ve enzimler içerir. İkinci kısmı ise spermlerin kadın üreme organları içinde ilerleyebilmeleri için rahim ve tüplerin kasılmasını sağlayan, spermleri besleyen ve vajinanın asit ortamını nötralize eden maddeler içerir.
Sperm Yapısı Nasıldır? Sperm Ve Cinsiyet Belirleme Nedir?

Spermin başı bir hücre çekirdeği gibidir. Sperm başı içinde kalıtsal bilgileri bulundurur. Sperm başı içinde İçinde genetik şifre ve DNA vardır. Bunlar yumurtaya geçtiği zaman kromozomlar çoğalır ve buna göre cinsiyet belirlenir.Cinsiyet belirleme de tek faktör aslında kadının yumurtası değil sperm dir. Kromozomlar tek halde oluşup, çifte bölünürler ve bölündükleri zaman doğacak bebeğin  cinsiyeti belirlenir. Eğer kromozomlar XX şeklinde ise bireyin cinsiyeti dişi olur, eğer XY ise bireyin cinsiyeti erkek olur.
Sperm Sayısı Nedir?  Normal Sperm Sayısı ne Olmalıdır? Sperm Sayısı üzerine Etkili Faktörler Nelerdir?

 Cinsel ilişki sırasında boşalma ile vajinaya meni içinde ortalama 100-300 milyon arasında sperm bırakılır. Vajinaya boşalan spermlerden ancak 25-30 tanesi yumurtanın yakınına ulaşır. Sadece bunlardan bir tanesi yumurtanın zarını delerek geçer ve yumurtayı döller. Sperm hücresi vajinada en iyi kalitede  2-4 saat yaşar fakat ilişkiden 16-72  saat sonra bile vajinadan alınan örneklerde canlı sperm görülebilir. Kadında vajina içinde  olan canlı sperm sayısı nı etkileyen değişik faktörler vardır, kadında enfeksiyon olduğunda veya cinsel ilişki sırasında kayganlaştırıcı maddeler kullanıldığında spermler daha kısa süre canlı kalır ve doğal olarak canlı sperm sayısı azalır.

Erkekte uzun süre boşalma olmadığında spermler yumurtayı dölleyebilme yeteneklerini kaybederek bozulurlar ve  dejenere olur. Cinsel perhiz süresi uzadıkça sperm sayısı artsa bile sperm kalitesi iyileşmez, normal yapıdaki spermlerin oranı gitgide azalır. İdeal cinsel perhiz süresi ortalama 4 gündür. Bu sebeple zaten sperm testi yani spermiogram yapılırken de doğru bir sperm yapısı ve sperm sayısı elde etmek için 4 günlük cinsel perhiz önerilir. Basit bir soğuk algınlığı bile sperm sayısını ve sperm  kalitesi ni bozar. Sperm testi, geçirilen hastalıklar göz önünde bulundurularak yapılmalı ve sperm testi-spermiogram sonucunun bozuk olduğu durumlarda üç ay sonra sperm analizi tekrarlanmalıdır. Sağlıklı bir sperm sayımı nın ciddi laboratuarlarda yapılması gereklidir. Normal meni miktarı 1,5 ile 6 ml arasında değişir. Sperm sayısının ml’ de 20 milyon ve üzeri, hareketliliğin % 40 ve üzeri, normal yapıdaki sperm oranının ise % 14’ün üzerinde olduğu meni örnekleri normaldir.

Sperm Sayısı, Sperm Kalitesi, Sperm Hareketi Ve Sperm Rengi  Üzerine Hususlar nelerdir?

  Sigara Sperm Sayısı, Sperm Kalitesi, sperm hareketi Ve Sperm Rengi  Üzerine önemli bir faktördür.Sigara önemli oranda  sperm sayısını, hareketini ve yapısını olumsuz etkiler. Sigara içen erkeklerin eşlerinde ayrıca  düşük  (abortus) ihtimalinin arttığı belirlenmiştir.
  Alkol erkerkte cinsel sorunlara ,impotans ve sperm üretiminin bozulmasına neden olur. Uzun süreli alkol alımı, alkolizm vakalarında testisler küçülür, testosteron üretimi bozulur.
  Uyuşturucu maddeler sperm kalitesini ve  sperm üretimini olumsuz etkiler. Bu maddeler ayrıca erkekte hormonal dengesizliklere de yol açar.
  Kronik ilaçlar Sperm Sayısı, Sperm Kalitesi, sperm hareketi Ve Sperm Rengi  Üzerine önemli bir faktördür .Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar sperm üretimini olumsuz etkiler, fakat bu etki geçicidir. Antibiyotiklerin birçoğu, parazit ilaçları, depresyon ilaçları , mide ülseri, hipertansiyon ve alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçların erkek üreme sağlığını ve sperm ,meni yapısı nı  olumsuz etkilediği gösterilmiştir.
  Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar Sperm Sayısı, Sperm Kalitesi, sperm hareketi Ve Sperm Rengi  Üzerine önemli bir faktördür .Kemoterapi kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar sperm üretimine önemli oranda zarar verir. Bu ilaçların bir kısmının etkisi kalıcı da  olabilir. Kemoterapi öncesinde bu hastalardan ileride kullanılmak üzere sperm örnekleri alınarak dondurulabilir ve ileride tüp bebek yöntemi ile bu saklanan sperm ile kanser tedavisi olan erkeklerin baba olma olanağı sağlanmaktadır.
  Kanser tedavisinde kullanılan ışın tedavisi Sperm Sayısı, Sperm Kalitesi, sperm hareketi Ve Sperm Rengi  üzerine önemli bir faktördür . Radyasyon testislerde sperm üreten hücreler radyasyona çok duyarlıdır. Meydana gelen hasarın derecesi ve kalıcılığı radyasyon dozuna bağlıdır. Radyoterapi gören hastalarda sperm üretimi 3-5 yıl içinde tekrar başlayabilir. Fakat bazen bu hasar kalıcı da olabilmektedir.
  Yüksek ısı özellikle sauna, hamam ve sıcak su banyoları sperm üretimini, Sperm Sayısı, Sperm Kalitesi, sperm hareketi ve sperm rengi  üzerine önemli bir faktördür  ve olumsuz etkiler. Haşere ilaçları da sperm üretimini  Sperm Sayısı, Sperm Kalitesi, sperm hareketi ve sperm rengi  üzerine önemli bir faktördür  ve  olumsuz etkiler.

Spermiogram (spermiyogram), sperm tahlili, sperm testi nedir?
Spermiogram, sperm tahlili, sperm testi   aslında meni incelemesidir. İnceleme için meni verilirken dikkat edilmesi gereken hususlar ise :

  4 günlük cinsel perhiz olması en doğru zaman ayarlamasıdır,
  Örneğin mastürbasyon ile temiz bir kaba alınması gerekmektedir
  Sperm örneği alınırken kayganlaştırma amacı ile tükürük, sabun veya şampuan gibi maddelerin kullanılmaması gerekmektedir.  Sperm kalitesi olumsuz etkilenir.
  Spermiogram, sperm tahlili, sperm testi yapılacak  laboratuara en geç 60 dakika içinde ulaştırılması gereklidir.

  Meni incelemesinde, spem miktarı, sperm rengi, sperm kokusu, sperm viskosite si (akışkanlık), ve spermin sıvılaşma süresi değerlendirilir. Sperm sayımı yapılır, spermin hareketliliği ve spem  yapısı değerlendirilir. Menide lökositlerin ve mikroorganizmaların varlığı incelenir, spermiyogram da enfeksiyon varlığı önemlidir. Kruger testi de yapmak bazen sperm kalitesi değerlendirilmesi açısından önemlidir.
Spermiogram, ( spermiyogram )sperm tahlili, sperm testi öncesinde nelere dikkat etmek gerekir?
Meni incelemesinin sonuçları, cinsel perhiz süresine, mevsime, geçirilmiş hastalıklara, strese, alkol ve sigara kullanımına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Erkek kısırlığı hakkında kesin sonuca varılmadan önce birer ay ara ile üç kez meni incelemesi yapılması gerekmektedir.
Normal Spermiogram sperm tahlili, sperm testi değerleri nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün kriterlerine göre normal meni değerleri aşağıda gösterilmiştir.
Hacim: 2-6.0 ml
Konsantrasyon: >20 x 106/ml
Total sperm sayısı: >40 x 106/ml
Hareket: >%50
Morfoloji: >%30
Vitalite (canlılık): >%75
Lökosit: <1.0 x 106/ml
Sperm Yapısı, Sperm Sayısı, Sperm Kalitesi, Sperm Hareketi Ve Sperm Rengi  Üzerine Olumlu Etki Yapan Yiyecekler nelerdir?
Çilek: İçerdiği E vitamini sayesinde sperm miktarını ve cinsel organlara giden kan dolaşımını hızlandırarak seks dürtüsünü ve sperm kalitesini arttırır.
Avokado: Temel yağ asitleri ve antioksidanlarıyla seks hormonlarının üretimini hızlandırır. Sperm miktarında önemli oranda artış sağlamaktadır.
Zencefil: Vücudun ısısını artırarak kadın ve erkekte uyarıcı etki yapar. Erkekte uzun süreli ereksiyon sağlar. Sperm miktarında önemli oranda artış sağlamaktadır.
Domates: A vitamini deposudur. Bu, seks hormonlarının üretimini hızlandırır. Seks dürtüsünü ve sperm kalitesini arttırır.
Kaynak:
http://www.e-gebelik.net
****************************************

Kaynak:

****************************************
 

Kaynak:

****************************************


Kaynak:

****************************************
 

Kaynak:

****************************************

Kaynak:

****************************************
 

Kaynak:

****************************************


Kaynak:

****************************************
 

Kaynak:

****************************************

Kaynak:

****************************************
 

Kaynak:

****************************************


Kaynak:

****************************************
 

Kaynak:

****************************************

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder